Już wkrótce Detektyw Warszawski powraca! “Czynownik”

Co tym razem?

Już wkrótce (po wakacjach) będę miał dla Was nowy zbiór opowieści o Andrzeju Zaleskim!

Nowa okładka projektu mojego syna, autora koncepcji graficznej serii – mam nadzieję, że spodoba się Wam, podobnie jak poprzednia.

Czym jest czynownik?

Raczej „kim”? Bo wbrew pozorom, nie jest to przedmiot, ale określenie urzędnika wspinającego się po kolejnych szczeblach kariery – czyli w rosyjskim zaborze tzw. czynach. Przypomnę Wam „Śmierć czynownika” Czechowa, znane też u nas pod tytułem „Śmierć urzędnika”.

W tym tomie znalazło się kilka historii z życia Andrzeja Zaleskiego, oficera carskiej policji, bohatera mojej powieści Awans. Czy właśnie takim czynownikiem musiał być oficer policji w jednej z najbardziej skorumpowanych biurokracji?

A może słowo czynownik powinno uzyskać i inny źródłosłów jak: „człowiek czynu”, albo „dziennik człowieka czynu”? Nasz bohater wstąpił do carskiej policji by służyć sprawiedliwości. Ale czy Polak w służbie rosyjskiego imperium może pozostać uczciwym człowiekiem? Czy tylko czynownikiem? A może to czyny decydują o człowieku, a nie jego stanowisko?

Podążymy za Andrzejem tropem bardziej i mniej niezwykłych przestępstw. Zaprowadzi nas on w nieznane miejsca w XIX wiecznej Warszawie, ale zabierze też i na gubernialną prowincję. Zaleski będzie musiał stawić czoła nie tylko kryminalistom, lecz i niejednokrotnie swoim przełożonym, dla których prawo i sprawiedliwość to często jedynie puste slogany.
Opisane w książce czyny Andrzeja Zaleskiego są w większości opowieściami z lat 80 i 90 XIX wieku, a ostatnia z nich to czasy już po odzyskaniu niepodległości – dwudziestolecie międzywojenne.
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply